Případové konference – základní pravidla a rámec

Jste nově pracovníkem oddělení sociálně-právní ochrany dětí? Kromě všech dalších věcí, které musíte zvládnout, se k vám teď ještě blíží povinnost svolat a moderovat případovou konferenci? Nejste si jisti, zdali ji vůbec uspořádat? Nechcete na nic zapomenout? Jste nervózní? Ještě jste žádné podobné setkání nefacilitovali nebo ne na půdě OSPOD?
Pojďte se připravit v našem doprovodu.


Kurz je akreditován MPSV č. A2020/1028-SP/VP.
Požadavek: 100% účast.
Rozsah kurzu je 8 vyučovacích hodin.

PŘÍPADOVÉ KONFERENCE – ZÁKLADNÍ PRAVIDLA A RÁMEC

ANOTACE KURZU:

Na odděleních sociálně-právní ochrany, ale i v prostředí NNO nebo škol a školských zařízení, není téma případových konferencí nové. Často je to ale nový nárok na konkrétního sociálního pracovníka OSPOD, jehož úkolem obvykle organizace případových konferencí je. Uspořádat případovou konferenci v pravý moment, vědět, co má být jejím cílem, pozvat na ni vhodné aktéry a mít z ní žádoucí výstupy to všechno se od něj očekává. Proto ale potřebuje rozumět základnímu rámci a principům případových konferencí a mít řadu osobních dovedností.

Kurz je určený především sociálním pracovníkům oddělení sociálně-právní ochrany dětí, k jejichž povinnostem nově patří vést případové konference. Cílem kurzu je uvést účastníky do tématu případových konferencí, seznámit je s jejich kontextem a pravidly a také s vhodností a možnostmi využití tohoto efektivního nástroje sociální práce. Kurz je zaměřen na praktický nácvik a zvědomování a je doplněn základní teorií.

PRO KOHO JE KURZ URČEN:

Pro pracovníky OSPOD.
Pro ty, kteří vedou nebo budou vést případové konference.
Pro ty, kteří chtějí vědět, kdy a jak lze případové konference využít a co od nich mohou, a naopak nemají, očekávat.

CO VÁM KURZ PŘINESE:
  • Seznámíte se s nástrojem případových konferencí a porozumíte jejich kontextu.
  • Budete vědět, kde je v legislativě zakotven pojem případové konference a co z toho pro vás vyplývá.
  • Dokážete vyhodnotit, kdy je uspořádání případové konference vhodné a kdy spíše ne.
  • Budete mít jasno v tom, jaké dovednosti lze při vedení případových konferencí využít – a je tedy dobré je rozvíjet, abyste při jejich vedení obstáli se ctí.
  • Budete lépe připraveni případovou konferenci naplánovat, zahájit a dále krokovat.

MÁTE O TENTO KURZ ZÁJEM?

NABÍZÍME KONKRÉTNÍ TERMÍN PRO ODDĚLENÍ: 20. 05. 2021

Máte o termín zájem? Rádi kurz realizujeme přímo u vás v oddělení, ať už sídlíte kdekoliv v České republice. Stačí vyplnit formulář s poptávkou kurzu na míru nebo nám zavolat a vše společně domluvíme.


LEKTOŘI O KURZU:

HELENA KOŽÍŠKOVÁ

Většina z nás, kteří pracujeme s dětmi, jsme už někdy slyšeli pojem „případová konference. Moje zážitky spojené s nimi jsou tak 50 na 50. Někdy hodně dobré, někdy hodně frustrující. Přála bych si, aby případová konference dostala obsah, abychom se o ní začali společně bavit – hlavně o tom, k čemu má být a jak to udělat, aby mohla naplňovat svůj účel. A co k tomu sociální pracovníci z OSPODů potřebují, aby ji mohli zvládat s noblesou.

 

SVĚTLUŠE KOTRČOVÁ

Pojem „případová konference“ slýchám ve své praxi vedoucí OSPOD velice často. Mnohdy si kladu otázku, čím to je, že některé případové konference jsou tak smysluplným nástrojem práce s rodinou a dětmi, a jindy naopak jen ztrátou času pro většinu zúčastněných. Je to jen náhoda? Nebo ten, kdo ji vede, ví a umí něco, co mu v tom pomáhá?

 

DAGMAR DVOŘÁČKOVÁ

Případová konference umožňuje širší pohled na situaci ohroženého dítěte, sjednocuje postupy, hledá optimální řešení, aktivizuje rodinu. Proto je tak důležité tomuto nástroji sociální práce dobře porozumět a vnímat přípravu případové konference, její vedení a čas tomu věnovaný jako důležitý krok pro smysluplnost její realizace.

 

Jenda PalečekHONZA PALEČEK

Aktéři v sociálně-právní ochraně dětí nesou obrovskou zodpovědnost. Jejich rozhodnutí (anebo také váhání) zásadním způsobem ovlivňuje životy rodin. Názory na to, kdy by bylo vhodné dítě odebrat z rodiny, nebo třeba jak dlouho by bylo dobré spolupracovat s rodinou dítěte na zlepšení podmínek, se někdy velmi různí. Případové konference posilují společnou zodpovědnost zúčastněných a současně konsenzuálnost navrhovaných řešení. Myslím si, že by měly být standardním nástrojem sociálně-právní ochrany.

 

DITA VOJÍŘOVÁ

Moje zkušenosti převážně z poskytování sociálních služeb mi dovolují podívat se na případové konference z trochu jiného úhlu pohledu. Někdy i více z pohledu zapojené/ přizvané strany než organizátora, a tím, myslím, mohu přispět ke společnému výsledku. Zároveň působím v pozici case manažerky pro dospělé lidi se zdravotním znevýhodněním a mým úkolem je případové konference realizovat, byť tento nástroj není legislativně zakotven, a nevnímám ho tedy jako povinnost, ale jako efektivní způsob.

 

TOMÁŠ MASOPUST

Případové konference jsou úžasný nástroj pro zmapování situace a stanovení možných alternativ v procesu práce s rodinou a dětmi. Jako takový je potřeba ho dobře znát, nepodcenit a umět ho profesionálně využít.

 

 


INFORMACE O KURZU KE STAŽENÍ V PDF

Zajímají vás podrobnější informace k tomuto kurzu nebo se chcete zeptat na něco jiného?
Napište nám na kurzy@tudytam-vzdelavani.cz nebo nám zavolejte na mobil: +420 721 847 730.

KOMPLETNÍ PORTFOLIO KURZŮ

Sociální sítě
KONTAKT

ADRESA ŠKOLICÍ MÍSTNOSTI
Dukelských Hrdinů 500/25A, Praha 7 – Holešovice
Klikněte pro více informací.

EMAIL
info@tudytam-vzdelavani.cz

Zásady ochrany osobních údajů
NOVINKY TUDYTAM